DİYARBAKIR İL HIFZISSIHHA KURUL KARARI

DİYARBAKIR İL HIFZISSIHHA KURUL KARARI
Tarih : 24-03-2020 73 defa incelendi

     Diyarbakır İl Hıfzıssıhha Kurulu 06.05.1930 tarih ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23. Maddesinde belirtilen üyelerin katılımı ile 24.03.2020 tarihinde Coronavirüs Salgını Hakkında Alınacak Tedbirler kapsamında  olağanüstü toplanarak;

     Yaşanan salgının bir an önce engellenmesi için market ve şehir içi ve şehirlerarası yolcu taşıma araçları için ilave tedbirlerin alınması gerekli görülmüştür.

     Bu kapsamda,

 

  1. İl/ İlçelerimizdeki tüm marketler 09:00- 21:00 saatleri arasında hizmet verecektir. Market içindeki en fazla müşteri sayısı müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın (Depolar, İdari Bürolar v.b hariç) onda biri kadar olacaktır. Örneğin marketin müşterilerin hizmetine sunulan alanı 100 metrekare ise aynı anda içeride en fazla 10 (on) müşteri olması gerekmektedir.
  2. Tüm marketler, hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısını market girişlerine asılarak ilan edecektir, içeride belirlenen sayıda müşteri bulunması için gerekli tedbirleri alacaklardır. Market içinde belirlenen sayıda müşteri var ise içerden müşteri çıkmadan başka müşteri içeriye alınmayacaktır. Marketler aynı zamanda içeriye girmek için bekleyen müşterilerin en az bir metre mesafe ile beklemeleri gerektiğini sürekli hatırlatacaklar, market girişinde görülecek şekilde bu hususu belirten afiş asacaklardır.

 

  1. İl/İlçelerimizdeki tüm şehir içi ve şehirler arası çalışan toplu taşıma araçları ( şehirler arası yolcu otobüsleri dahil ) ; Araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin % 50’ si oranında yolcu Kabul edecekler, araç içindeki  yolcuların oturma şekli mümkün olduğunca yan yana olanlarda bir koltuk boş, arka sıradakiler öndekinin çaprazı ve aynı sırada olanlarda bir koridor, diğeri cam kenarı gibi yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde olacaktır.

 

Yukarıda belirtilen tedbirlere ilişkin alınan kararlar ile birlikte diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde ilgili kurumlarca gerekli kararların alınarak, marketlere ilişkin kararların İl/ Ilçe Belediyeleri ile işbirliği yapılarak, toplu taşıma araçları ile ilgili olanların ise Trafik Zabıtasının etkin denetimi ve koordinesinde planlanması/ uygulanması ve Kolluk Birimlerimiz tarafından konunun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine,

 

Oy birliğiyle karar verilmiştir.

 

 

Başkan

Üye

Üye

Şemseddin ERKAYA

Mustafa KORKUTAN

Dr.Cihan TEKİN

Vali Yardımcısı

Büyükşehir Bld S.İşl.D.Bşk.

İl Sağlık Müdürü

 

 

 

Üye

Üye

Üye

Doç.Dr.Feysel TAŞÇIER

Alpaslan DEMİRAY

U. Nurullah BİLGİN

İl Milli Eğitim Müdürü

İl Emn. Md. Yrd.

İl Çevre ve Şehircilik Müdürü

 

 

 

 

 

 

 

Üye

Üye

Üye

Mustafa KARTAL

M.Ertan ATALAR

Doç. Dr. Erkan BAYSAL

7.KolorduKomutanlığı

Tarım ve  Orman İl Müd

Gazi Yaşargil E.A.H. Başhekimi

 

 

 

Üye

Üye

 

Dr. Mehmet Şerif DEMİR

Mahmut SERT

 

Tabip Odası Başkanı

Eczacı Odası Başkanı